Čaj od komorača nije za djecu, trudnice i dojilje - Aktuelene smjernice Evropske agencije za lijekove (EMA) o upotrebi proizvoda koji sadrže estragol


Čaj od komorača je tradicionalno dugogodišnje prirodno rješenje za liječenje nadutosti i bolova u stomaku kod dojenčadi i male djece. Roditelji se oslanjaju na i dalje aktuelne preporuke kod upotrebe čaja od komorača od strane medicinskih i farmaceutskih stručnjaka, a njihova dostupnost u apotekama i drogerijama zdrave hrane je neograničena.

EMA-in nadležni Komitet za biljne lijekove (HMPC) prvi put je 2007. godine objavio dokument u kojem navodi da lijekove sa sadržajem slatkog komorača ne treba davati djeci mlađoj od 4 godine, radi nepostojanja dovoljno dokaza o njihovoj bezbjednosti na zdravlje u ovoj starosnoj dobi [1]. Takođe, dojiljama se savjetuje da izbjegavaju konzumiranje proizvoda na bazi komorača.

Godine 2023. u mjesecu maju, Europska agencija za lijekove (EMA) izdala je preciznu procjenu o sigurnosti proizvoda od komorača i njegovoj aktivnoj substanci estragol. Iz eksperimenata na životinjama postoje značajni dokazi o hepatokancerogenom (može potaknuti razvoj raka, naročito u jetri) djelovanju estragola u vrlo visokim dozama [2].

Pošto sadržaj estragola u različitim čajevima znatno varira i u nekim proizvodima može dostići prekomjerne koncentracije za djecu, pedijatri posebno upozoravaju na nebeznačajne neželjene kontraefekte cijeđenja vrećice čaja u šoljicu. Jer, tim postupkom se njegova koncentracija bespotrebno povećava [3].

S obzirom na nepostojanje podataka za ljude, EMA u svom saopštenju nije odredila sigurne granične vrijednosti u biljnim lijekovima sa sadržajem estragola. No, izdala je preporuku za djecu između četiri i jedanaest godina o ograničenju unosa estragola na 1 mikrogram po kilogramu (μg/kg) tjelesne težine dnevno. A, za dojilje i trudnice je izdala upozorenje o ne konzumiranju lijekova i čajeva sa sadržajem estragola [2].

U istraživanju Mi-hats et al [4] navode se izuzetno visoke koncentracije estragola u čajevima od komorača. U ispitivanim čajevima pronađeni su sadržaji u širokom rasponu između 78,0 mikrograma po litru (μg/l) i 4633,5 μg/l. Kod dojenčadi primijenjena dnevna doza značajno je varirala između 0,008 μg/kg tjelesne težine dnevno i 20,78 μg/kg tjelesne težine dnevno. Takođe, komorač se nalazi u upotrebi hrane za bebe (u vidu kaše), te stvarna dnevna doza estragola može lako preći prag hepatotoksičnosti. S obzirom na nedostatak podataka za dojenčad, trudnice i dojilje o sigurnosti proizvoda koji sadrže estragol, oprezan stav EMA-e proizilazi na osnovu gore navedenih činjenica.

Prema mišljenju ljekara, učestali plač beba često nije posljedica nadimanja, već se može raditi o problemu u vezi sa interakcijom. U ovom slučaju, upotreba čaja od komorača može doprinjeti prikrivanju stvarnog uzroka stanja i odgađanju odlaska kod ljekara. Takođe, potrebno je naglasiti da nema dovoljno dokaza o efikasnosti čaja od komorača pri tretiranju pomenutih simptoma. U težim slučajevima, roditelji trebaju potražiti stručnu psihološku podršku. Plač novorođenčeta predstavlja jedan od najvećih faktora stresa za roditelje, a terapijska podrška na relaciji roditelji - dijete često može donjeti značajno olakšanje bebama i roditeljima nakon samo nekoliko sesija [5].


[1] Committee on Herbal Medicinal Products (HMPC) (2007) Community herbal monograph on Foenicu - lum vulgare. Doc. Ref. EMEA/HMPC/137428/2006 Corr
[2] EMA Committee on Herbal Medicinal Products (HMPC) Public statement on the use of herbal medicinal products containing estragole, 12 May 2023 EMA/HMPC/137212/2005 Rev 1 Corr 1.
[3] Warnung vor Fencheltees für Babys und Kleinkinder https://www.derstandard.at/story/3000000198212/warnung-vor-fencheltee-fuer-babys-und-kleinkinder (pristup 01.04.2025)
[4] Mihats D, Pilsbacher L, Gabernig R, Routil M, Guttering M, Laenger R (2017) Levels of estragole in fennel teas marketed in Austria and assessment of dietary exposure. Int J Food Sci Nutr 68(5): 569 - 576
[5] Voitl, P. Fencheltee für Kinder?. Monatsschr Kinderheilkd 171, 963 - 964 (2023).